Obama’nın hayal kırıklığı

“Bir hayalim var.” 2008’in sonunda Barack Obama’yı büyük umutlarla Beyaz Saray’a taşıyan slogan buydu. Ancak üçüncü yılını doldurmak üzere olan başkanlığı hiç de hayal ettiği gibi geçmedi. Küresel krizin başkanlık koltuğuna taşıdığı Obama, adeta krize yenik düşüyor. En büyük darbeyi ise bu ayın aşında ekonominin iflasa sürüklenmesini engellemek için Cumhuriyetçi Parti’ye taviz verince aldı. ABD iflastan kurtuldu ama tarihinde ilk kez kredi notunun düşürülmesini önleyemedi. Dünya medyasının Kasım 2012’deki başkanlık seçimleri için fal açma vakti gelmişti: Obama, tüm bu olumsuzluklara rağmen ikinci dönem başkanlık şansını yakalayabilecek miydi?

Buna pek ihtimal veren yok bugünlerde. Özellikle ABD medyası artık ona sırtını döndü. Muhafazakâr çizgideki Washington Post, kredi notunun düşürülmesinin ardından Obama’nın televizyonlardan yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasını piyasaların gözünden puanladı: “Obama’nın konuşması başladığında 11,035 puan olan Dow Jones sanayi endeksi gün sonunda 635 puan düşerek, 2008’deki çöküşten bu yana en hızlı kaybını yaşadı. Piyasalar onu yok saydı. Dünyanın en güçlü adamı tuhaf biçimde güçsüz ve kararsız görünüyor.”

ABD’nin finans çevrelerinde etkili Wall Street Gazetesi ise, yazarı Bret Stephens’in kaleminden Obama’yı beceriksizlikle itham ediyordu: “Dünyanın en modern uçağı o gece dev bir türbülansa girdi. Beceriksiz pilotlar yapmaları gerekenin tersini yaparak hızı düşürdü. Her şey birkaç dakikada oldu. Bu Air France’ın Atlantik’e çakılan uçağının akıbeti miydi? Belki. Ama ben Obama’nın başkanlığından bahsediyorum.”

Avrupa basını açısından da durum farklı değildi. Kıtanın önde gelen gazeteleri Obama’nın zenginlerden vergi almak yerine sosyal yardım programlarını kısmasını isteyen Cumhuriyetçiler’e boyun eğerek hata yaptığını savunuyordu. En sert eleştirilerden biri Fransa’nın sol görüşlü gazetesi Le Monde’dan geliyordu: “Sağlanan uzlaşma, radikal Çay Partisi Hareketi’nin kışkırttığı Cumhuriyetçilerin diktası karşısında kapitülasyon niteliği taşıyor.”

İsviçre’nin 120 bin tirajlı Südostşvayz Gazetesi ise, “Obama’nın en büyük hatası” başlığını verdiği haberinde, Başkan’ın borç krizini iyi yönetemediğine vurgu yapıyordu: “Global piyasalarda ABD’nin borçlarına sadık kalacağına dair en ufak bir tereddüte mahal vermemeliydi. Obama’ya siyasi anlamda en çok zararı ise dünya ekonomisini rehin alarak kendisine şantaj yapanlara boyun eğmesi verecek.”

Almanya’nın sağ eğilimli gazetesi Die Welt, üç yıl önce “değişim gerçekleştirilebilir” diyen Obama’nın gittikçe daha fazla hayal kırıklığı yarattığını yazıyordu: “İnatçı Cumhuriyetçilere, kendi partisindeki dik kafalılara, kredi notunu düşüren analistlere öfkelendiğini belli etmiyor. Oysa Amerikan halkının beklediği bu. Obama ulusu ile aynı duyguları paylaştığını göstermeli.”

Obama’nın uzlaşmacı görünerek bağımsız seçmen kitlesinden oy kapma hesabında olduğunu savunanlar da vardı. Fransa’nın sol eğilimli gazetesi Libération bunlardan biriydi: “Başkan bu sefer sağduyu ve ılımlı kartlarını oynadı. Beyaz Saray’ın hesaplarına göre bu sorumluluk sahibi ılımlı başkan 2012 seçimlerinin belirleyicisi bağımsızları cezbetmek için en iyi aday.”  

Bu biraz iyimser bir yorum gibi. Zira Almanya’nın 302 bin tirajlı gazetesi Südwest Presse kamuoyu araştırma şirketi Gallup’un araştırmasına dayanarak Obama’nın başkanlık yarışında geride kaldığına dikkat çekiyordu: “Bugün bir seçim yapılması halinde Obama yüzde 39, Cumhuriyetçi Partili rakibi ise yüzde 47 oy alıyor. Kamuoyu araştırmalarında bu kadar kötü bir sonucu, Irak Savaşı esnasında George W. Bush dahi almamıştı.”

Obama ne küresel krizden sorumlu ne ABD’nin yerlerde sürünen sağlık sisteminden ne de buhar olup giden trilyonlarca dolardan. Ama adeta günah keçisi konumunda ve önündeki fatura her gün kabarıyor.

Not: TRT Türk’te 13 Ağustos 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s