Krizde ikinci dip dönemi

Bugünlerde dünya basınının ekonomi sayfaları yine üç yıl önceki karamsar manşetlerle dolu: Resesyon, türbülans, çöküş, kriz… Haberler, bitmek bilmeyen küresel krizin ikinci raundunun tüm dünya ekonomisini nakavt etmek üzere olduğu korkularıyla dolu. Ve yakın geleceğe dair iç karartan kehanetlerle.

Kehanetlerin en kötüsüne ise dünyanın en saygın ekonomi dergilerinin başında gelen Londra merkezli The Economist imza attı. Derginin, suyun altında bekleyen köpekbalığından habersiz denize giren birini gösteren illüstrasyonu ise dikkat çekiciydi: “ABD’nin görünümü korkunç. Euro Bölgesi alt üst ve her yerde üretim yavaşlıyor. Canlanma bir kez durdu mu bir ekonomi resesyona kolayca sürüklenebilir. Gelecek yıl boyunca çift dip yaşanma ihtimali yüzde 50!”

Tarihin en yüksek borç seviyelerine ulaşan Avrupa ülkelerinde de haberlerin çoğuna olumsuz beklentiler hakimdi. Fransa’nın liberal sol çizgideki Le Monde Gazetesi, ekonomi uzmanı Jak Atali’nin sözleriyle ülkeyi bekleyen tehlikeye dikkat çekiyordu: “Standart&Poor’s’un ABD raporunda, kredi notu AAA olan bir ülkenin 2015’te ABD kadar borca sahip olacağı yazıyor. Burada kastedilen ülke Fransa. Her ne pahasına olursa olsun yapılacak şey 2013 sonuna kadar borçları Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 85’inin altına indirmektir.”

Ekonomisi en kötü durumdaki ülkelerden İtalya’nın önde gelen gazetesi Corriera Della Sera ise karmaşık sorunlardan çıkışı ancak küresel bir çözümle mümkün görüyordu: “Devlet borçlarının aşırı yükselmesi, bankaların kırılganlığını arttırıyor ve onları daha yüksek riskler almaya itiyor. Kamu bütçesinin zayıflığı da finans sektörü lehine yeni yatırımları olanaksız kılıyor. Yeni bir G-20 zirvesi bu kısır döngüden çıkılmasını sağlayacaktır.” Gazete küresel kriz patladığında büyük umutlarla toplanan G-20 zirvesinden fiyaskodan başka bir sonuç çıkmadığını unutmuş görünüyor.

Arjantin’in önemli gazetelerinden Clarin ise her alevlenen krizde başvurulan kriz kâhini Nouriel Roubini’nin görüşlerini okurlarına aktarıyordu: “Çift resesyon hayaleti tekrar ortaya çıktı. Roubini, ‘Artık yapacak bir şey kalmadı’ diyor. Bütün analistler aynı fikirde değil ama hiç kimse bu ihtimali reddetmiyor.”

Kriz haberlerinin çokça yer bulduğu bir diğer ülke olan Rusya’da birçok gazete okurlarına, Rusya Yüksek Ekonomi Okulu’nun yeni bir raporundaki karamsar kehanetleri duyuruyordu. Ülkenin önemli gazetelerinden Argumenty i Fakty, “Sonbaharda yine kriz mi var?” başlığıyla verdiği haberinde, raporu hazırlayan İgor Nikolayev’in tahminlerini aktarıyordu: “Ekim’de patlayacak küresel kriz yıl sonuna kadar sürecek. Rusya’nın reel ekonomisinin burnu sürtülecek, maaşlar dondurulacak, işten atmalar başlayacak. Büyük banka ve mevduatlar değer kaybedecek, Ruble devalüe olacak.”

Geçen haftanın son günlerinde ise Avrupa’nın en büyük iki ekonomisinin patronları Angela Merkel ve Nicholas Sarkozy’nin Euro Bölgesi’ne dönük reform önerileri manşetlere yerleşti. Almanya’nın önde gelen medya kuruluşu Deutsche Welle ikilinin çözüm önerilerinin sönük kaldığına dikkat çekiyordu: “Merkel ve Sarkozy’nin Avrupa ekonomi hükümetinden neyi kastettikleri belirsiz. Borçlanmanın azaltılmasıysa Euro Bölgesi’ndeki 17 ülke tarafından İngiliz ve Amerikan medyasındaki çok sayıda ekonomi yorumcusuna göreyse asıl tehdit borç krizi değil, artan borçları dizginlemek için alınan mali sıkılaştırma tedbirleriydi. İngiltere’nin sol eğilimli gazetesi Guardian’da Mark Weisbrot şöyle diyordu: “ABD şu an bir borç kriziyle karşı karşıya değil. Bazı Avrupa ülkelerinde ise borç krizi yöneticilerin gereken adımı atmamasından kaynaklandı. Aynı zamanda daha kötüsünü yaparak ekonomiyi küçülttüler.”

Fotoğraf: The Economist

Not: TRT Türk’te 20 Ağustos 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s