Özgürlük savaşçısı Yvonne

Almanya, yaşadığı çiftlikten kaçarak bir ormana saklanan firari inek Yvonne’un peşinde. Yvonne bir ara orman yoluna çıkıp polis otosuna çarpınca bölgede hız sınırı 30 kilometreye düşürüldü, yol kenarına ağlar gerildi. Ancak bununla yetinmeyen polisin Yvonne’un yakalanması ya da öldürülmesi talimatı hayvanseverleri harekete geçirdi. Sağ salim yakalanmasını isteyenlerin Facebook’ta kurduğu grubun üye sayısı 20 bini geçti. Ancak tüm girişimlere rağmen Yvonne yaklaşık 100 gündür ortaya çıkmıyor. Harıl harıl devam eden Yvonne’u arama çalışmaları tüm dünya basınında merakla takip edilen bir serüvene dönüşmüş durumda.

Gizemli serüven keçi inadıyla kendini göstermeyen Yvonne’u hızla bir medya starına dönüştürdü. Hatta, İspanyol Telecino kanalının yorumuyla “o herhangi bir inek değil, bir özgürlük savaşçısı.” Çarpıcı kampanyalarla kamuoyu oluşturmakta üstüne olmayan Alman bulvar basının önde gelen gazetesi Bild, onun için de bir kampanya düzenlemekte gecikmedi: “Kendini ceylan sanan Yvonne 11 haftadır ormanda saklanıyor. Bild, vurulmasına engel olmak için devreye giriyor. Yvonne’u bulup kurtarılmasına yardımcı olanlara 10 bin euro ödül veriyoruz!”

Yvonne hayranlarının ilginç kurtarma girişimlerini ise Almanya’nın 450 bin tirajlı Süddeutsche Zeitung Gazetesi şöyle duyuruyordu: “İz sürenler, dua edenler, gece görüntü cihazlarıyla pusuya yatanlar var… Kaçak ineği bir mesih sanan, pankartlarla ‘Yvonne bizi kurtarmaya geldi. Onu öldürürseniz hepimiz ölürüz’ mesajı veren radikal hayranları da.”

Yvonne’un ortaya çıkması için denenen türlü yollardan biri de, çeşitli gazetelerin oyuncu Javier Bardem’e benzettiği karizmatik boğa Ernst’ün ormana bırakılmasıydı. The Independent On Sunday Gazetesi Yvonne’u ikna etmek için kaçtığı çiftlikten getirilen diğer aile üyelerini şöyle sıralıyordu: “Ailenin toplanması bir cazibe sağlar umuduyla kız kardeşi Waltraud, Yvonne’un bulunduğu bölgenin yakınlarına bağlandı. Oğlu Friesi’nin kaydedilen bağrışları ormanda yayınlandı, boğa Ernst’in cazibesi de işe yaramadı. Bunun nedeniyse Ernst’ün hadım edilmiş olmasına bağlanıyor.”

Aynı günlerde dünya basınının gündeminde başka bir hayvan daha vardı: İspanya sokaklarında bayramlarda düzenlenen meşhur boğa yarışlarında iki kişiyi öldürüp onlarca insanı yarayalayan boğa Raton! İtalya’nın önemli gazetelerinden Corriere Della Sera’ya göre dev cüsseli Raton’un hayvan hakları savunucuları tarafından savunulmaya ihtiyacı yoktu: “Zira, o bu işi kendi başına hallediyor. 200 kiloluk bir boğa sokak aralarında gençleri kovalamak ya da arenada gösteri yapmak için 1000 euro alırken raton tam 10 bin alıyor! Neden? Çünkü o öldürüyor. Ne kadar boynuz darbesi vurur, ezer, çiğnerse, biftek olmamayı o kadar hak ediyor.”

Yvonne gibi Raton için de hayranları Facebook’ta bir grup oluşturmuştu. Ancak İtalyan Il Giornale Gazetesi’nin analiz ettiği grubun üye profili, Yvonne’un kurtarılmasını isteyenlerden farklıydı: “Gruptaki yorumlar arasında adını sokaklara vermek isteyenler, tüm dünyanın katil boğalarla dolmasını isteyenler, hatta Raton’u yeni Che Quevera olarak görenler bile var.”

Halkın ‘kara efsane’ lakabını taktığı Raton, ülkesi İspanya’da boğa yarışlarına dair klasik tartışmayı başlatmıştı. Yüksek tirajlı El Pais, boğanın katil özelliklerinin basında övülmesini eleştiriyordu: “Kanlı CV’si için bir hayvanı kiralamanın eğlenceyle ilgisi yok. Şov çirkinleşiyor, insani olmaktan çıkıyor. Vahşiliği bitirmek için cesaret lazım.”

İspanya katil boğasıyla hesaplaşırken, Almanya özgürlüğüne tutkun sevimli İvon’la yeni bir fenomen yaratmış durumda. Tıpkı geçmişte kâhin ahtapot Paul, şaşı sıçan Heidi ve kutup ayısı Knut vakalarında olduğu gibi. Almanya’nın 500 bin tirajlı dergisi Focus ülkeyle özdeşleşen sevimli hayvan haberlerinin işlevini şöyle değerlendiriyordu: “2007 yılında iklim değişimi gündemdeyken kutup ayısı Knut Almanya’nın kendini görmek istediği, ‘güler yüzlü, sıcak kanlı, samimi toplum’ imajının sembolüydü. Almanların tuhaf ama güzel hayvan hikayeleri konusunda uzman olduğu kanıksanmış oldu.

Fotoğraf: www.guardian.co.uk

Not: TRT Türk’te 27 Ağustos 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s