Dünya basınında 11 Eylül’ün 10’uncu yılı

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’u hedef alan 11 Eylül saldırısının üzerinden 10 yıl geçti. Binlerce kişinin ölümüne yol açan katliamın ardından dünya bir daha eskisi gibi olmadı. Dünya medyası 11 Eylül saldırılarının 10’uncu yıl dönümünde dünyanın yaşadığı siyasal ve sosyal değişimi analiz etmeye günler öncesinden başladı. Gazetelerin başka bir odak noktası ise 11 Eylül ve sonrasında tüm dünyada meydana gelen ölümlerin, maddi kayıpların ve ABD’de yaşanan büyük ruhsal dönüşümün 10 yıllık çarpıcı bilançosuydu.

Saldırıların yıl dönümüne en geniş yer ayıran doğal olarak ABD basınıydı. Los Angeles Times, “Saldırılar Ruhumuzu Nasıl Değiştirdi?” başlıklı farklı haberinde, 11 Eylül saldırılarından esinlenerek ortaya çıkan kitap, film ve televizyon programlarını  derlemişti. Gazete, katliamla baş etmek için kültür yapıtlarının işlevini değerlendiriyordu: “Kültürümüzün 11 Eylül terörist saldırılarını geçen 10 yılda nasıl işlediği değerlendirilirse, patavatsız biçimde o berbat günün  girdabına kapılmak yerine, dolaylı olarak etrafından dolanarak başetme yolunun seçildiği söylenebilir.”

Merkez sağ görüşlü İngiliz gazetesi Yorkshire Post ise 11 Eylül saldırıları sonrasında New York’ta görev yapan kurtarma ekiplerinin 10 yıl sonra hâlâ psikolojik ve fiziksel sorunlarla uğraştığını ortaya koyan sağlık araştırmalarına yer veriyordu: “Saldırıdan sonra toksik toz ve kimyasallara maruz kalan itfaiyecilerin kanser riski yüzde 19 arttı. Saldırılardan sonra 50 binden fazla kurtarma ve iyileştirme görevlisi tıbbi destek aldı.”

İrlanda’nın önemli gazetelerinden Irish Times yazarı Lara Marlowe, Amerika’nın 11 Eylül’den sonra giriştiği Afganistan ve Irak savaşlarında 6100 Amerikalı’nın hayatını kaybettiğine ve ABD’nin üç trilyon dolar harcadığına dikkat çekiyordu. Ancak Marlowe, İrlandalı yazar Colum McCann’ın çarpıcı ifadesiyle Amerika’nın düşman bellediği dünyaya da eğilmişti: “11 Eylül’de üç bine yakın insanın ölümünden ötürü aşırı üzgünüm. Sonrasında 11 Eylül adına berbat şeyler yapıldı. Basra, Bağdat ve Kabil’de neler olduğunu unutmayalım. Irak’ta 11 Eylül adına yaşanan ölümlere dair tahminler 200 bin ile 500 bin arasında değişiyor. Empati evrenseldir.”

İngiltere’nin sol eğilimli gazetesi Guardian da 11 Eylül’ün sadece Amerika değil, dünyanın geri kalanı için de bir yıkım olduğunu, “Amerika, 11 Eylül narsizminin ötesine geçebildi mi?” başlığıyla hatırlatıyordu: “Bazıları için problem böyle bir trajedinin olması değil, bunun Amerikalılar’ın başına gelmesi.”

11 Eylül’ün 10’uncu yıl dönümünü Avrupa basını da unutmamıştı. İtalya’nın İl Sole 24 Ore Gazetesi saldırılardan sonra dünyanın yaşadığı değişimi şöyle tanımlıyordu: “Yeni milenyumun heyecanı yerini huzursuzluğa, korkuya ve yeni bir düşmanın keşfine bıraktı: Usama Bir Laden ile özdeşleşen köktendincilik. Tarih yeni bir sayfa açtı.”

11 Eylül haftası kapağını katliamın 10’uncu yıl dönümüne ayıran Der Spiegel ise Almanya’nın Afganistan’daki askeri varlığını sorgulamaktaydı: “Yaklaşık on senedir Alman askerleri Afganistan’da görevde. Operasyon bugüne kadar Almanya’ya beş milyar Euro’ya mal oldu ve 52 asker hayatını kaybetti. En büyük başarısızlığa da uğrayan Almanlar oldu.”

Avrupa’da yıl dönümüne en geniş yer ayıransa İspanya basınıydı. Farklı bir yaklaşımla bir seyahat eki gibi çıkan ülkenin önde gelen gazetelerinden El Mundo’nun pazar eki Magazine, New York’u tanıtan bir sayı hazırlamıştı. Sol görüşlü El Pais’nin pazar eki Semenal de özel bir sayı ve çarpıcı kapağıyla dikkat çekiyordu. Ekte bir makale kaleme alan John Carlin, 11 Eylül’ün sonuçlarını şöyle analiz ediyordu: “11 Eylül iki büyük savaşı başlattı. Afganistan ve Irak. Bu savaşlar İslam ve Batı arasında bir medeniyet savaşı algısı yarattı.”

Fotoğraf: El Mundo’nun pazar eki Magazine’in 4 Eylül tarihli kapağı

Not: Not: TRT Türk’te 10 Eylül 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s