Hindistan’ın yeni Gandi’si

Hindistan geçen hafta daha önce benzeri görülmemiş bir toplumsal çalkantı yaşadı. Çalkantının kahramanı Ağustos ayında hazırlanan yolsuzlukla mücadele kanununu yetersiz bulduğu için reform isteğiyle açlık grevine giden “Anna” lakaplı Kisan Baburao Hazare… 74 yaşındaki aktivist 12 gün süren açlık greviyle binlerce kişiyi meydanlara döktü. Tutuklanmasıyla protestolar tüm Hindistan’ı sarınca serbest kaldı. Hindistan Başbakanı, “Ben onun idealizmine saygı duyuyorum ve Anna Hazare’yi açlık grevine son vermeğe davet ediyorum” diyerek, daha sert bir yolsuzlukla mücadele kanununu kabul etmeye hazır olduklarını söyledi. Sonunda Hindistan parlamentosunun iki kanadı da yasayı onun istediği şekilde kabul etti. Yolsuzlukla mücadelenin simge ismine dönüşen Anna Hazare, Gandi’den sonra dünya basınının en çok ilgisini çeken Hintli oldu.

Hazare’ın muhalefeti o denli etkili oldu ki, pek çok gazete ülkede yaşananları Arap Baharı’na atıfla Hindistan Baharı olarak adlandırdı. Fransa’nın etkili gazetelerinden sol eğilimli Libération, Hazare’ın yolsuzluğa karşı verdiği savaşı Hindistan’daki sessiz devrimin bir parçası olarak tanımlıyordu: “Birçok yerde milyonlarca insanı bir araya getiren sosyal hareket, sadece yolsuzluklara karşı çıkmıyor; aynı zamanda evrensel anlamda demokratik meşruiyet isteklerini de kapsıyor.”

İş çevrelerinde etkili ABD kökenli Wall Street Journal ise Hazare’ın protestosunun geleneksel içe dönük Hint orta sınıfında infial uyandırdığını dile getiriyordu: “Son zamanlarda uyanan ihtiyaç bir adım ileri giderek oy kullanmaya başlamak, seçimlerde aday olmak ve kendi değerlerini taşıyan adayları desteklemek. Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana kast sistemi ve dinin eski politikası ciddi bir meydan okumayla yüzleşiyor.”

Fransa’nın muhafazakâr çizgideki gazetesi Le Figaro da yaşanan gelişmelerin Hindistan’da yeni bir orta sınıf oluşumunu tetiklediği görüşündeydi. Gazete, yolsuzluk karşıtı mücadelenin arka planında yer alan yeni nesil Hindistanlıları Bombay Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Surenda Jondhale’nin şu cümleleriyle tarif ediyordu: “1990’lı yıllarda Hindistan’da çok önemli sosyal hareketler yaşandı. Yeni olan, 1990’lardaki reformların meyvesi olan yeni orta sınıfın karşı çıkış şekli. Anna Hazare’ın taleplerini desteklemekten çok bugünkü orta sınıf ülkenin sunduğu imkânlardan yeterince yararlanamadığı için çileden çıktı.”

Rusya’nın etkili haber sitelerinden Tolkovatel ise Hazare ile Rusya’da yürüttüğü yolsuzluk mücadelesiyle tanınan Rus aktivist Aleksey Navalni’yi karşılaştırıyordu: “Navalni’nin çoğu girişimi Hazare’ın yaptıklarının başarılı bir kopyası. Ancak Navalni’de eksik olan düşünceleriyle halkın yüreğinde ateş yakamaması. Navalni’nin parası, fabrikaları ve hisseleriyle vedalaşması gerekiyor. Belki o zaman bir gün Rusya’da da Gandi hayali gerçek olur…”

Peki Hazare’ın mücadelesi başarıya ulaşacak mı? Kendisini genç ve dinamik bir demokrasi olarak tanıtan Hindistan’ın aslında bir aşiret kabilesi gibi yönetildiğini yazan Almanya’nın muhafazakar gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung bu konuda karamsardı: “İktidar sahipleriyle vatandaş ortak şekilde kamu menfaati ve toplumsal refah konusunda daha büyük bir hassasiyet sergilemediği sürece yolsuzluğa karşı mücadelede başarı elde edilmesi mümkün görülmüyor.”

Fotoğraf: gujaratseniors.com

Not: TRT Türk’te 10 Eylül 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s