Eğitim tüm dünyada krizde

Yaz tatilinin sona ermesiyle geçen hafta birçok ülkede milyonlarca öğrenci yeni öğretim yılına merhaba dedi. Ancak 2011-2012 öğretim yılı ekonomik kriz nedeniyle çoğu ülkede ciddi sorunların gölgesinde başladı. Eğitim bütçesinde kesintiler, grevler, öğretmenlerin sorunları ve eğitimde reform tartışmaları dünya basınının gündeminde üst sıralardaydı.

Ekonomik krizi en şiddetli hisseden ülkelerden İspanya’da başlıca eleştiri konusu eğitim bütçesinde kısıntıya gidilmesiydi. Ülkede bu nedenle geçen hafta 30 bin öğretmen meydanlardaydı. Sol görüşlü El Pais, İspanya’nın eğitimde son 10 yılda kamu harcamalarının artmadığına dikkat çekerek, eğitime harcama değil, yatırım olarak bakılması gerektiğini savunuyordu. “Bu yıl eğitim bütçesi geçen yılın gerisinde. Teknoloji çağında bu bir kolektif intihar. Eğitime yatırım azaldığında ekonomik ve sosyal yoksulluğun yolu açılır. Okuldan ayrılan kesim sosyal marjinalleşme yaşayacak ve artan yoksulluk ve işsizlik hepimizi etkileyecek.”

Buna karşılık sağ çizgideki El Mundo’nun hedefinde ise protesto gösterisi düzenleyen öğretmenler vardı! Gazete, öğrencilere solcu propaganda yapmakla suçladığı öğretmenlerin iki saat daha fazla çalışma kararına tepki göstermek yerine öz eleştiri yapması gerektiğini savunuyordu: “Eğitim sistemimizin düşük seviyesi öğretmenlerin suçu. Öğretmen haftada iki saat daha çalıştırıldı diye böyle bir tepki verirse ondan ne bekleyebiliriz?”

Meclisin eğitim bütçesinde yüzde 38 oranında kesintiye gittiği İtalya’da da yeni öğretim yılı protestolarla başladı. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Le Republica eğitim kurumlarının bu mali açığı ailelerden para isteyerek kapamak zorunda kalacağını duyuruyordu. “İlk defa eğitime ayrılan bütçe 100 milyon euro’nun altına indi. Oysa bu miktar 2001 yılında 269 milyon idi!”

Yeni öğretim yılı başlangıcı tam seçimler öncesine denk gelen Fransa’da ise gazeteler seçim kampanyalarında eğitim konusunu ilk sıraya yerleştiren siyasetçilere yoğunlaşmıştı. Eylül sonunda 800 bin öğretmen greve gitmeye hazırlanırken, sol eğilimli Libération, Cumhurbaşkanı Sarkozy döneminde öğretmen sayısının benzeri görülmemiş biçimde düştüğünü belirterek sola sinyal çakıyordu: “Sağ yönetimin yönlendirdiği eğitim, daha mı iyi işliyor? Zengin ve fakir öğrenciler arasındaki ayrımı azaltabiliyor mu? Böyle bir karşıtlığın içinde kalan seçmenler 2012’de buna bir son verecekler. Soldan beklenen, 21’inci yüzyılın eğitim anlayışını karşılayacak gerçekçi bir söylem ortaya koyması.”

Kaliteli bir eğitim sistemine sahip ülkelerden biri olan Avusturya’da da öğretim yılı sorunlarla başladı. Liberal sağ eğilimli Die Presse Gazetesi en kritik sorunu şöyle tarif ediyordu: “Gelecek 15 yıl içinde yavaş yavaş gelişmesi beklenen öğretmen açığı şimdiden etkisini göstermeye başladı. Derslerin verilebilmesi için mevcut öğretmenlerin gelecek öğretim yılında fazla mesai yapması gerekecek.”

Rusya’da ise yeni dönemde yürürlüğe girecek beş yıllık eğitim reformu gündemde. Eğitimin modernizasyonuyla ilgili yeni standartlar getirmeyi vadeden pakette bir sınıfa 25’ten fazla öğrenci alınmaması, ilkokul birinci sınıf öğrencilerine ev ödevi verilmemesi gibi düzenlemeler var. Ancak iş çevrelerine hitap eden Kommersant Gazetesi, paketi Rusya’daki okulların üçte ikisinin uygulayabilecek durumda olmadığını iddia ediyordu: “Yeni sistemde derslere genç öğretmenlerin girmesi gerekiyor. Ama onlar okullarda yer bulamıyor. Bu nedenle 35 senesini doldurmuş olan öğretmenler emekli edilmeli.”

Fotoğraf: topnews.in

Not: TRT Türk’te 17 Eylül 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s