Ünlülerin çalıntı fotoğrafları danışıklı dövüş mü?

Geçen hafta internet, ünlü oyuncu Scarlett Johansson’un çıplak fotoğraflarının ortalığa saçılmasıyla adeta çalkalandı. Johansson’un cep telefonuyla çektiği fotoğrafların bilgisayar korsanlarınca ele geçirilerek yayımlanmasının ardından FBI devreye girdi. İnternette tıklanma rekorları kıran fotoğraflar medyada da bir hayli yankı buldu.

Ancak gazetelerdeki yorumlar birtakım soru işaretlerini de dile getiriyordu. Kanada’nın ikinci büyük kenti Montreal’da yayımlanan tek İngilizce gazete olan The Gazette’nin yazarı Doug Camilli, Johansson’un FBI’dan yardım istemesi hakkında şunları yazıyordu: “Seçkin bir yıldız için ne tuhaf bir durum. Bu haberler hiç kuşku yok ki fotoğrafların daha çok izlenmesine sebep olacak. Gerçek ne olursa olsun, ‘fotoğraflar sahte’ deyip, yoluna devam edemez miydi?”

İspanya’nın muhafazakâr ABC gazetesi ise fotoğrafların çalındığı konusunda daha kuşkucu görünüyordu. Gazetede “Çalınan fotoğrafların ardında kim var?” başlıklı bir yazı kaleme alan Angelica Martinez’in şu satırları kafaları biraz karıştırıyordu: “Geçen hafta ABD dergilerinde Johansson’un 10 kilo fazla göründüğü fotoğrafları yayımlandı. Aylar önce çalınan çıplak fotoğrafların şimdi ortaya çıkması garip.”

Kuşkuları bir adım öteye taşıyansa Philadelphia Daily News yazarı Molly Eichel’di. Zira Eichel, fotoğrafların yayımlanmasında Johansson’un da parmağı olabileceği imasında bulunuyordu: “Bu fotoğrafların sızdırılmasını özel hayatın gizliliğinin ihlali olarak görüyorum ama milyonlarca gözün fotoğraflarınıza bakmasını önlemenin tek yolu da bu fotoğrafları çektirmemek.

Scarlett’in 23 Aralık’ta vizyona girecek “Bir Hayvanat Bahçesi Satın Aldık” adlı filminin reklamları dün gösterime girdi. Peki sizce bu bir tesadüf mü? Evet.”

Johansson’un fotoğraflarının hemen ardından “Arkadaştan Öte” adlı filmin başrolünü paylaşan Justin Timberlake ve rol arkadaşı Mila Kunis’in benzer fotoğraflarının da internete düşmesi tartışmayı hararetlendirdi. İlginç olan, bu fotoğrafların da bizzat Kunis’in telefonundan çalınmış olmasıydı. New York Post Gazetesi yazarı Emily Smith’e göre ise ünlüler açısından sorun yoktu: “Hangi çıplak fotoğraflar? Justin Timberlake ve Scarlett Johansson internette
dolaşmaya başlayan çıplak görüntülerinden ötürü pek de rahatsız olmuş gibi görünmüyorlardı. Zira ikisi de dün gece 10 oak adlı gece kulübünde çılgınca eğleniyordu.”

Son mağdurlar Johanson ve Timberlake’in fotoğraflarının çalınmasının bir pazarlama girişimi olduğu iddiaları bir yana, son zamanlarda özel görüntüleri cep telefonu ya da bilgisayarından çalınan çok fazla ünlü var. Daha önce Miley Cyrus, Vanessa Hudgens ve Bar Rafaelli de korsanların hedefi olmuştu. Fotoğrafları sızdıran korsan grubunun elinde başka ünlülerin fotoğraflarının da olduğu yönündeki iddialarsa Hollywood şöhretlerinin uykularını kaçırıyor. Washington Times Daily yazarı Shaun Waterman’ın uyarısı da bu ünlülere yönelikti: “Uzmanlar bilgisayar korsanlarının özel yazılımlarla cep telefonlarındaki bu tip verilere erişme yolları bulduğunu ifade ediyor. Bu yazılımlar normal bir dosyayla birlikte  elektronik posta veya mesaj olarak geliyor. Kullanıcı dosyayı açtığında yazılım kendini sisteme kopyalayarak, mobil aygıtta dışarıdan kolaylıkla erişilebilecek bir ‘arka kapı’ açmış oluyor.”

Fotoğraf: belladonnarealm.org

Not: TRT Türk’te 24 Eylül 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s