Arap Baharı’nda Yemen’e kırmızı ışık

Yemen, Arap Baharı’nın en zorlu isyanlarından birine sahne oluyor. Haziran ayında gerçekleştirilen bombalı suikastte yaralanarak Suudi Arabistan’a giden Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in ani dönüşü, ülkede çatışmaları yeniden alevlendirdi. Ülke iç savaşın eşiğine gelirken, dünya basını isyanın Ortadoğu dengelerini nasıl değiştireceğini kestirmeye çalışıyor.

Terör örgütü El Kaide’nin cirit attığı sınır komşusu Yemen’e İran destekli bir yönetimin hakim olmasından endişe eden Suudi Arabistan’ın etkili gazetelerinden Şarkül Avsat tedirgindi: “Yemen’e hakim olmak İran’ı memnun edecek… Yemen’deki karışıklıkların bedelini tüm bölge çok pahalıya ödeyecek gibi görünüyor…”

Muhafazakâr İngiliz gazetesi Times’ın yazarı Hugh Tomlinson ise, Yemen’de muhalifler arasından endişelerini giderecek bir aday çıkmadığı için Suudi Arabistan’ın Salih’i ülkesine geri gönderdiğini ileri sürüyordu: “Yemenliler için trajik olmakla beraber Suudiler Salih’i kötünün iyisi olarak görüyor.”

Suudilerle aynı endişeleri paylaşan ABD ise bu kez Ortadoğu’daki ayaklanmalarda izlediği net tavrından farklı bir yaklaşım içinde. Dubai’de İngilizce yayımlanan Gulf News terörle mücadele konusunda ABD ile işbirliği yapan güçlerin protestoculara uyguladığı şiddeti arttırdığını yazıyordu: “Yemen’de ufukta herhangi bir çözüm görünmüyor. Şiddetin dozunu artırmasıyla köşeye sıkışan devrim hareketinin ülkeyi topyekün bir iç savaşa sürüklemesinden endişe ediliyor.”

Ancak İngiltere’den sol eğilimli Guardian’a göre, ABD ve Suudi Arabistan’ın, Yemen’de kendileriyle işbirliği yapacak bir yönetim arzusu gerçekçi değil: “Her iki ülkenin hedefleri büyük bir cesaretle kanlarını akıtan Yemenlilerin taleplerini karşılamaktan oldukça uzak. Yemenlilerin gönlündeki şampiyon ortaya çıkana kadar bu ayaklanma bitecek gibi görünmüyor.”

Fotoğraf: Reuters

Not: TRT Türk’te 01 Ekim 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s