Polis baskısına karşı Guardian zaferi

Birkaç ay önce patlayan ve News Of The World Gazetesi’nin kapanmasına yol açan telekulak skandalının ardından, Londra polisinin sol eğilimli Guardian gazetesine dönük ‘haber kaynaklarını açıkla’ baskısı İngiliz medyasında olay yarattı. Guardian muhabirleri, 2002 yılında kaybolan ve daha sonra cesedi bulunan 13 yaşındaki Milly Dowler’ın telefonuna bırakılan mesajların News of The World gazetesi muhabirlerince dinlendiğini ortaya çıkarmıştı.

Ülkedeki “Resmi Gizlilik Kanunu” çerçevesinde mahkemeye başvuracağını duyuran Londra polisi gelen tepkiler üzerine son anda bundan vazgeçti. Ancak girişim demokrasinin beşiği İngiltere’de basın özgürlüğü tartışmasını tetiklemeye yetti. Guardian sağlam duruşuyla takdir toplarken, özgürlüğüne düşkün İngiliz basını polis teşkilatına ateş püskürüyordu.

Neredeyse tüm İngiliz basını, son aylarda hem polisi hem de Murdoch imparatorluğunu sarsan haberlere imza atan Guardian’ın yanındaydı. Sağ çizgideki Daily Telegraph, “Bu, ifade özgürlüğüne doğrudan bir saldırı ve derhal sona ermeli” derken, Murdoch’ın sahibi olduğu Times ise “Korku ortamı oluşturmak için gazete ve gazeteciler üzerinde baskı kurmak utanç verici bir girişim” diyordu. Sol liberal Independent’ın yazarı Matthew Norman’ın hedefinde ise polis müdürü Bernard Hogan Howe vardı: “Buradaki asıl hikâye basın özgürlüğünün tehdit edilmesi değil, asıl hikâye anıtsal nitelikte bir polis aptallığı…”

Girişim Fransa’da da yankı bulmuştu. Sol eğilimli Libération olayı medya hukuku uzmanı, avukat Caroline Kean’in sözleriyle değerlendiriyordu: “Bilgi elde etmek için güç kullanmak aşırıya kaçan bir girişimdir. Basın, hiçbir tehdit altında kalmadan tabii ki büyük kurumlara hesap sorabilmelidir.”

İngiliz bulvar gazetesi Daily Mail de girişimi basın özgürlüğüne yönelik bir tehdit olarak görüyordu: “Özgür basın olmadan özgür bir topluma sahip olamazsınız. Bu sadece Guardian’a değil, hepimize dönük bir saldırı. Başarıya ulaşmasına izin verilmemeli.”

Not: TRT Türk’te 01 Ekim 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s