Kriz liderleri tasfiye mi ediyor?

Ekonomik kriz sadece piyasaları yerle bir etmekle kalmadı, pek çok ülkede liderlerin koltuklarını da sallamaya başladı. Yakın tarihin güç timsali pek çok lider, krizle mücadeledeki başarısızlıkları nedeniyle, yaklaşan seçim döneminde tasfiye olma tehdidiyle karşı karşıya.

Seçmenden en ciddi uyarıyı alan lider Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy oldu. Senato’nun yenilenmesi için yapılan seçimlerde sol partilerin 348 koltuktan 175’ini kapması, basında Sarkozy için ‘sonun başlangıcı’ olarak nitelendirildi. Fransa’nın sol eğilimli Libération gazetesine göre bu seçim yenilgisi, 2012 Nisan’ındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Sarkozy için büyük bir politik felaketti: “Sarkozy’nin iktidarını, solun senatodaki tarihi başarısıyla hatırlayacağız. Onun gücü çürümenin sembolü… Cumhurbaşkanı’nın sağ otoritesinin kökü kazılıyor. Kral çıplak… Ancak 2012’de zafer kazanacağından emin!”

20 Kasım’da erken seçime gidecek olan İspanya’da ise değişim şimdiden kesin. Zira Başbakan Jose Luis Zapatero, aday olmayacağını ve siyaseti bırakacağını çoktan açıklamıştı. Liberal sol El Pais, Zapatero’nun kaçınılmaz sona geldiği süreci başyazısında analiz ediyordu: “2004-2011 arasında, beklentilerin zirvesinden siyasi itibarsızlığa giden bu geçiş sürecinde kriz başroldeydi. Zapatero prestijini birden kaybetti. İlk başta krizi inkâr etti, sonra da propaganda ve uydurmalarla aşmaya çalıştı.”

Soğuk terler döken başka bir lider de İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi. İtalya’nın kredi notunun düşürülmesinden sonra itibarı iyice sarsılan Berlusconi için ülkenin önde gelen gazetelerinden Il Sole 24 Ore, ‘artık gitme vakti’ diye yazıyordu. Berlusconi için şu sıralar en büyük tepkiyse muhalefetten değil, bir manifestoyla derhal önlem alınmasını talep eden işadamlarından geliyor. Sol çizgili Le Repubblica, ülkede daha önce örneği görülmeyen manifestoyu şöyle yorumluyordu: “Süre doldu. Hükümet oyalanıyor ve zaman kaybediyor. Bu manifesto yönetici sınıfından hükümete bir ültimatom niteliği taşıyor.”

Krizdeki Avrupa’yı kurtarmaya soyunan Almanya Başbakanı Angela Merkel de zor durumda. Ekonomik sıkıntı içindeki Avrupa ülkelerini kurtarmak için örgütlenen Mali İstikrar Fonu’na Almanya’nın katkısını artıran yasayı meclisten geçirmeyi başarsa da, o da limitlerinin sonuna gelmiş görünüyor. İsviçre’nin etkili gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung, Berlin muhabiri aracılığıyla Almanların sabrının sonunda olduğu uyarısını yapıyordu: “Genel olarak Merkel’e güven
zayıflıyor. Halk bugün alınan kararların etkisini bizzat kendi üzerinde hissetmeye başladığında Merkel’in sıkça sınadığı Alman halkının sabrı artık tükenebilir.”

Krizin kariyerini tehdit ettiği liderler Avrupa’yla sınırlı değil. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da yakın bir tarihte emekli liderlerin safına katılabilir. Sağ muhafazakâr çizgideki Yediot Ahronot Gazetesi global krizin İsrail’e yansımasını Netanyahu’nun talihsizliği olarak görüyordu: “Sosyal adalet sloganıyla yapılan protestolar yarım milyon göstericiyle devam ederken Netanyahu sandalyesinde sallanmaya başladı bile.  Netanyahu ekonomiyle olan sınavında sınıfta kalmışa benziyor.”

Fotoğraf: latribune.fr

Not: TRT Türk’te 8 Ekim 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s