Putin’in çeyrek yüzyıllık başkanlık planı

Rusya’da merakla beklenen karar nihayet açıklandı. Devlet Başkanı Medvedev önümüzdeki yıl yapılacak devlet başkanlığı seçimine Başbakan Vladimir Putin’i aday gösterdi. Şimdi Putin devlet başkanı, Medvedev ise Başbakan olmaya hazırlanıyor. Başta Rusya olmak üzere tüm dünya basını bu ilginç görev değişimini çarpıcı yorumlarla okurlarına duyurdu.

Rus basınında görev değişimi kararına en büyük tepkiyi liberal eğilimli Moskovskiy Komsomolets ve muhalif Novaya Gazeta veriyordu. Putin ve hükümet karşıtı yazılarıyla bilinen Moskovskiy Komsomolets’in muhalif ismi Aleksandr Minkin, keyfi karara ateş püskürüyordu: “Putin uzun süreliğine dönüyor. Çoğu vatandaşa göre süresiz, ömürboyu. Medvedev kendine mirasçı atadı. Monarşiler için çok normal; onların hakkı bu. Demokrasiler içinse olmayacak bir kanunsuzluk.”

Aynı gazetenin diğer bir muhalif kalemi Mihail Rostovskiy’nin satırlarıysa ironi doluydu: “Şimdi Medvedev Putin olacak, Putin ise Medvedev. Bizim ülkemizde tarih durmuş gibi görünüyor. Putin şimdi bizim her şeyimiz: Geçmişimiz, bugünümüz, geleceğimiz… Şimdi Rusya Federasyonu yerine cesaretle Putlandiya demek mümkün!”

Bir başka trajikomik unsursa, Putin’in 2012’de devlet başkanlığına aday olması halinde, 2024 yılına kadar iktidarda kalma şansını elde edecek olması! Zira Medvedev döneminde yapılan değişiklikle devlet başkanlarının görev süresi 4 yıldan 6 yıla çıkarılmıştı. Fransa’nın liberal eğilimli Le Monde gazetesi de başyazısında bu durumu değerlendiriyordu: “Rus geleneğinde, çarlar görevi bırakmazlar, ancak ölürler. Bu kültüre sadık kalan Putin de 2024’e kadar Kremlin’i elinde tutmak için her şeyi ayarladı. 72 yaşındaki lider, bir çeyrek asır boyunca Rusya’yı yönetmiş olacak.”

Ancak Rusya’da Putin’in daha uzun süre görevde kalacağından endişe edenler de var! Muhalif çizgideki Novaya Gazeta gibi: “2024’ten sonra da onun yerine yine biri gelir ve gider. Sonra Putin 2046’ya kadar ülkeyi yönetmeyi sürdürebilir. Tabi, 2046’dan sonra bunu tekrarlamak biraz zor olur, ama Putin sağlıklı yaşamdan yana birisi olarak 94 yaşına kadar yaşayabilir.”

İki liderin görev değişimi kararının ABD basınındaki yansıması da genel olarak farklı değildi. 14 yıl Rusya’da çalışan gazeteci Beth Knobel, etkili haber sitesi Huffington Post’da kaleme aldığı yazısında ise kararın Rusya’da halk arasındaki yansımalarını ele alıyordu: “Putin özellikle yaşlı ve kırsal kesimde yaşayan Ruslar arasında popülerliğini hâlâ koruyor. Ancak bunun ömür boyu liderlik anlamına gelen eski bir Sovyet geleneğine dönüştüğünü düşünen genç Ruslar ise aynı fikirde değil.”

İskoçya’nın önemli gazetelerinden The Scotsman gazetesi ise New York’ta Dünya Politika Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Kürsüsü kıdemli öğretim üyelerinden Nina Khrushcheva’nın analizine yer veriyordu. “Nabokov’u Düşünmek: Sanat ve Siyaset Arasındaki Rusya” adlı kitabın yazarı Khrushcheva, Rusya’nın bir şaka yaptığını ama hiç kimsenin bu şakaya gülmediğini iddia ediyordu: “Yaşadıkları siyasal hastalıklar hakkında muhtelif espriler üretmek Rus halkının elinde kalan yegane özgürlük. Hukukun üstünlüğünün hiçe sayıldığı ve kamu hizmetlerinin ağır aksak işlediği Rusya’da bizler kendimizi devlete bağımlı bireyler gibi hissederiz. Bu fiili teslimiyetçilik ise despotizm için elverişli bir ortam yaratır.”

Kılıktan kılığa giren Putin için Foreign Policy birbirinden harika fotoğraflarla eğlenceli bir seçki yapmış. Gerçekten bu enerjiyi görünce insan Novaya Gazeta’daki yoruma katılmadan edemiyor: Gerçekten 94 yaşına kadar yaşayabilir, hatta daha bile fazla…

Fotoğraf: rnw.nl

Not: TRT Türk’te 8 Ekim 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s