Tarihi esir takası

İsrailli esir asker Gilad Şalit’e karşılık 1027 Filistinli esirin serbest bırakılmasını öngören İsrail ve Hamas arasındaki anlaşma geçen hafta hayata geçti. Beş yıl dört aydır tutsak olan Şalit’in eve dönüş yolculuğu, günlerdir bölgede kamp kuran dünya medyasınca saniye saniye izlendi.

Şalit’in serbest bırakılması İsrail’in genelinde mutlulukla karşılansa da sağcı basın Şalit’e karşılık binden fazla Filistinli’nin salıverilmesine tepkiliydi. Yediot Ahronot Gazetesi terörist olarak tanımladığı Filistinlilerin iade edilmesiyle çok ağır bir bedel ödendiği fikrindeydi: “Daha önce binlerce sivil hayatı sonlandıran teröristleri belki başka hiçbir devlet bir tek askeri için salıvermezdi.”

Arap basını da durumdan pek memnun görünmüyordu. Suudi Arabistan’ın etkili gazetesi Asharq al Awsat, anlaşmanın İsrail’in istekleri doğrultusunda şekillendiğini savunuyordu: “Filistinliler, İsrail ortak düşmanları olduğu halde aralarında bir birlik sağlayamadılar. İsrail, Mervan Barguti gibi Filistin davasının sembol isimlerini salıvermedi. Sadece artık kendisine yük olacağını düşündüğü kişileri bıraktı.”

İspanya’nın etkili gazetelerinden El Mundo ise İsrail’in kararını, askerlerine verdiği önemin göstergesi olarak yorumluyordu: “İsrail askerlerini ölüme yollamayıp, onların yaşamasını istiyor. Bunun için bu alışveriş gerçekleştirildi.”

İngiltere’den liberal sol eğilimli Independent takasın bölge siyasetinde yol açabileceği değişikliklere odaklanmıştı. “Hamas ve İsrail arasındaki arabuluculuktan yüzünün akıyla çıkması Mısır’a bölgede Mübarek yıllarından daha aktif bir rol oynamasının yolunu açtı. Diğer arabulucu Türkiye’nin de İsrail’le bozulan ilişkilerinde eskiye dönüş olabilir.”

Yahudi lobisinin egemen olduğu Rus basınının önemli bölümüyse tepki doluydu. Argumentı-i Fakti gazetesi takası, öldürülen insanların yakınlarına ve serbest kalanların gelecekte öldürecekleri insanlara yönelik bir suç olarak tanımlıyordu: “Bu eşitsiz değişimin nedeni, İsrail yönetiminin tolerans politikalarına uyarak, teröristlerin mahvedilmesi için yaptığı savaşa son vermesi. Savaş ise teröristleri ortadan kaldırmanın tek yolu.”

Rusya’nın diğer bir önemli gazetesi Nevazisimaya Gazeta ise nispeten dengeli bir yorumu tercih ediyordu: “Bu olay, istediği takdirde İsrail’in radikal Hamas’la da anlaşabileceğini gösterdi.”

Fotoğraf: Texas Jewish Post

Not: TRT Türk’te 22 Ekim 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s