Turuncu devrimin alaca karanlığı

Ukrayna’da 2004 yılında gerçekleştirilen Batı yanlısı Turuncu Devrim’in lideri eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun yargılandığı “yılın davası” sansasyonla sonuçlandı. Rusya’yla 2009 yılında imzaladığı doğalgaz anlaşmasında yolsuzluk yapmakla suçlanan Ukrayna’nın eski Demir Leydi’si, 7 yıl hapis ve 200 milyon dolara yakın para cezasına çarptırıldı. Ancak dünya basını kararın, iç ve dış politikada stratejik adımlar atmak isteyen Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’in politik baskısıyla alındığında hemfikirdi.

Hem Avrupa hem de Rusya’nın kendi kamplarına çekmeye çalıştığı Ukrayna’dan gelen karar her iki kutupta da tepkiyle karşılanıyordu. Antidemokratik bulduğu yargılama Avrupa’yı, yolsuzluk suçlaması ise davaya konu olan anlaşmanın tarafı Rusya’yı geriyordu. Rusya’da İngilizce yayımlanan Moscow Times gazetesi, analist Lilit Gevorgyan’ın kaleminden Ukrayna iktidarının birden fazla kazanım hedeflediği iddiasındaydı: “İlk hedef ekonomideki kötü gidişatın faturasını Timoşenko’nun imzaladığı yüksek maliyetli gaz anlaşmasına çıkarmak. İkincisi, rakip Timoşenko’yu siyaset sahnesinden uzak tutmak ve üçüncüsü de Rusya ile imzalanan gaz anlaşmasının meşruiyetinin sorgulanmasını sağlamak.”

Rusya’nın muhalif gazetesi Moskovskiy Komsomolets herkesin kafasındaki soruyu soruyordu: “Ukraynalılar başka bir ülkede uyandılar, çünkü karar günümüz Ukrayna’sında da Rusya’da çoktan olduğu gibi adaletin olmadığını gösterdi. Şimdi Yanukoviç şu soruyu cevaplamalı: Avrupa’ya dahil olma arzusuyla Rus-Asya usulü mahkeme sistemini bir çantaya nasıl koymalı?”

Batı basınının tavrı ise netti. İtalya’dan Corriere Della Sera bu karar sonrasında Ukrayna’nın AB müzakerelerinin donacağı fikrindeydi. Gazete analizine şöyle devam ediyordu: “Eğer AB rotasındaki Ukrayna kendini Moskova’nın kollarına bırakır ve Putin, Belarus ve Kazakistan ile oluşturduğu Avrasya Birliği’ne bu en kıymetli incisini de dahil ederse Kremlin’in başındakine kızabilir miyiz?”

Almanya’dan sol eğilimli Die Tageszeitung’a göre karar Avrupa Birliği’ne bir meydan okumaydı: “Demokrasi ve hukuk devleti ilkelerini bu kadar bariz yok sayan bir ülkenin bir de ödüllendirilircesine muamele görmesini AB hiçbir şekilde izah edemez. AB’nin Ukrayna ve diğer Doğu komşularına yönelik  politikasının başarısız olduğunu itiraf etmenin zamanı en azından şimdi geldi.”

Beyaz geceler diyarında bu alaca karanlığın ardından bakalım neler doğacak?

Fotoğraf: International Business Times

Not: TRT Türk’te 22 Ekim 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden… 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s