Şimdi de Arap Sonbaharı mı?

Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta 9 ay önceki devrimden sonra ilk özgür ve demokratik seçimler yapıldı, sandıktan islamcı parti Ennahda çıktı. Ulusal kurucu meclisi belirlemek için yapılan seçimlerin sonucunu dünya medyası benzer sorularla ele alıyordu: Seçim demokrasinin zaferi mi yoksa İslamcı bir rejimin tohumları mı oldu?

ABD’nin etkili gazetelerinden Washington Post’a göre Arap Baharı’nın öncüsü Tunus, şimdi de demokrasiye geçiş için bir model oluşturma yolundaydı: “Tunus on yıllarca süren bir diktatörlük devrildikten birkaç ay sonra seçimlerin yapılabileceğini, önümüzdeki günlerde ilk demokratik seçim deneyimine hazırlanan Mısır, Libya ve diğer bölge ülkelerine göstermiş oldu.”

Almanya’nın sağ eğilimli Die Welt gazetesi Tunus’ta, Ocak ayında Zeynel Abidin Bin Ali’yi deviren laik güçlerin artık duruma egemen olmadığının altını çiziyordu, fakat yine de iyimserdi: “Ennahda İslam’a yönelmiş bir parti olsa bile, Batılı bir hukuk sistemini kabul eden, insan haklarına saygılı yeni bir devlet kurulabilmesi büyük bir fırsat oluşturacak.”

Seçim sonuçlarını İslamcılar birleşirken, laiklerin bölünmesine bağlayan Fransa’dan sol eğilimli Libération’a göre ise Tunuslu İslamcıların şiddeti terk etmesi ve bombaları oy pusulalarıyla değiştirmesi kutlanmalıydı: “30 yıl önce, Arap dünyasının demokratları bunu umuyor muydu? Eğer Tunuslu İslamcılar bu dönüm noktasını geçtilerse, bu artık Arap dünyasında kimsenin teokrasi istemediğinin göstergesidir.”

İspanya’dan muhafazakâr ABC ise karamsardı: “İslamcıların zaferi endişe verici. Tunus’ta türban ve kadına baskı artacak, turizm olumsuz etkilenecek. Bazı özgürlükler kısıtlanacak.”

Fotoğraf: salon.com

Not: TRT Türk’te 29 Ekim 2011′de yayımlanan Dünyadan Haberdar programı için yazılan haberden…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s